Aktuality
Komunita Urban Belltower je živý organizmus
Rubriku KomuniTY/ZáujMY po viac ako dvojročnom intenzívnom napĺňaní a predstavovaní komunitného života nášho mesta ďalej priebežne dopĺňame. Marec vám priblíži veľmi voľnú – v zmysle počtu členov – komunitu priaznivcov mestského umenia, umenia v meste, zoskupenie s názvom Urban Belltower. Čo toto slovo znamená a kto je hybnou silou zoskupenia? To boli prvé dve otázky položené Eve Chalupeckej, ktorá prostredníctvom Urbanu pomáha realizovať množstvo krásnych nápadov a ideí a prinášať spolu s ďalšími fanúšikmi mestského umenia do Levoče mnoho inšpirácií z iných veľkých miest. Keďže je súčasťou organizačného tímu každého podujatia, otázky smerujú tej správnej osobe.
Celkom prirodzene chceme poznať význam slov Urban Belltower aj to, kto stál za myšlienkou vzniku tohto občianskeho združenia.
Ch.: „Neexistuje formálne jadro Urbanu. Existuje niekoľko ľudí, ktorí spolupracujú dlhodobo a mnoho ľudí, ktorí prichádzajú a odchádzajú. Organizačne a logisticky sme na začiatku boli traja, Rea, Pali a ja. Umeleckých kreatívcov každého druhu, skvelých talentovaných ľudí, sa u nás premlelo veľmi veľa. To dáva komunite fanúšikov a priaznivcov street artu a urban artu veľkú dynamiku a najmä rôznorodosť – priestorovú, autorskú aj umeleckú, ale pritom vždy vo forme mestského umenia. Ťažké je niekoho menovať, a pritom z toho množstva ľudí nikoho nevynechať. Jednoducho sa na seba napojili kompatibilní ľudia s rovnakým cítením, umeleckým citom pre mestský vibe, pulz mesta a jeho umenie, mnohí odišli a momentálne žijú v zahraničí, mnohí sú s nami, lebo sa zo zahraničia vrátili, niekoľkých sme mali pri sebe od začiatku, a pritom sme o nich nevedeli, niektorí sa ozvali sami, ale hlavne:
Urban Belltower nie sú jednotlivé podujatia, to sú ľudia, s ktorými sa tieto podujatia robia.
Od roku 2019, prvý rok alebo dva fungoval Urban bez toho, aby bol občianskym združením. Prvou aktivitou bola výstava, ktorá bola plánovaná ako jednorazový počin, bez zámeru pokračovať. Oslovili sme prvého writera, on priviedol druhého, ten poznal ďalších a ďalšie, vznikol koncept a názov výstavy… A keďže sa už na tú prvú výstavu nabalilo veľa umelecky a kultúrne tvorivých ľudí, prirodzene, pokračovalo sa preto ďalšími eventmi a výstavami.
Dôležité je povedať, že hlavným zámerom všetkých aktivít je odtabuizovať street art a urban art a dostať ich do povedomia širokej verejnosti. Dostať z nich preč stigmu chuligánstva, objasniť, kadiaľ vedie hranica medzi vandalizmom a umeleckou tvorbou.“
Do mesta, teda do jeho centra v priamom aj prenesenom zmysle, tak prišla nová societa mladých ľudí, vaše umenie si získalo iné, nové publikum, hoci oslovilo aj ľudí, ktorí majú radi umenie vo všeobecnosti.
Ch.: „Áno, určite, ale našou pointou je podpora mestského umenia. Aj názov je cielený: je o umení mesta, mestských športoch – akými sú towerrunning, beh na vežu, skejtbording, tanec… cieľom je aj zadefinovať mesto. Levoča nie je mesto, ktoré vzniklo rozširovaním dedinky. Bola mestom od začiatku. Nie hneď veľkomestom, ale mestom, ktorým stále je. Levoča bola definovaná obliekaním, hudbou, vo výtvarnej tvorbe… to celkové umelecké nastavenie bolo iné. Folklórne a mestské elementy sa vždy dopĺňali, ale mestské štýly sú rovnako tradičné.
Uchovávanie folklórnych zvykov je dôležité, ale kultúrne tradície mesta sú iné ako na dedine. Prijímaním obyvateľstva z vidieka sa môže strácať vnímanie rozdielov medzi vidieckym a mestským, ale rozdiel medzi týmito druhmi umenia vždy bol.“
Máme vysvetlenú časť názvu Urban. Odkiaľ prišla do pomenovania časť Belltower?
Ch.: „Mali sme vyhliadnuté miesto v strede námestia, ktoré bolo opustené a využívalo sa ako sklad s mnohoročným neporiadkom. V historickej zvonici vedľa radnice niekedy fungoval obchod alebo čosi podobné. Hľadali sme kompetentných ľudí, ktorí mali odtiaľ kľúče, priestor sme vypratali a urobili tam prvú výstavu 1k Faces. Hovorili sme si neobčianske nezdruženie, lebo naozaj išlo o voľné zoskupenie mnohých vystavujúcich umelcov, všetky naše aktivity sú dobrovoľnícke.
Po troch veľkých letných kolektívnych výstavách vo zvonici a mnohých sólových autorských, sme po uzatvorení radnice a zvonice kvôli rekonštrukcii pokračovali tvorbou graffiti na čierne fólie okolo stavebného ohradenia. Hoci táto inštalácia mala kvôli veternému počasiu kratšiu životnosť, mala veľmi dobrú odozvu.“
Veľkou kolektívnou prácou bol aj podchod, náš jediný, ktorému dva graffiti a murálové eventy vdýchli nový život a ducha😊
Po relatívne krátkom období má OZ pod svojimi krídlami mimoriadne pestrý diapazón podujatí. Poďme ich postupne predstaviť.
Ch.: „Áno, všetky podujatia, ktoré robíme, patria do urban artu a street artu. Aj naše ekologické aktivity sú z kategórie Príroda v meste. Napríklad, príroda v meste sa týka trávnikov, nie lúk. Je teda presne obsahovo vymedzená.
Našou najdlhšou a najväčšou kampaňou je určite eLEj v máji nekosí. Je o novom režime kosenia mestských plôch, priateľskejšom k živočíchom, rastlinám aj k ľuďom a je populárna naprieč všetkými známymi svetovými metropolami.
Pustili sme sa aj do kampane Pes v meste. Či je naše mesto čistejšie, si netrúfam odhadnúť, ale rátajú sa aj malé kroky, ak sú správnym smerom, ako napríklad, že máme v Levoči označené smetné koše a psíčkari si môžu v podateľni mestského úradu vyzdvihnúť papierové vrecká na psie exkrementy namiesto pôvodných plastových.
Ďalšou našou aktivitou sú tzv. ballot bins, špakohlasovacie koše, špeciálne boxy na vyhadzovanie cigaretových ohorkov umožňujúce hlasovanie. Vo svete nie sú novinkou, začali ich inštalovať v Londýne, ale môžete ich vidieť po celom svete i na Slovensku, v Bratislave i ďalších mestách. Dôvodom je, že o 50 – 60 % znižujú znečistenie odhodenými cigaretovými ohorkami. Cigaretové nedopalky sú totiž kopou plastu a chémie, ktorých úlohou je zachytávať škodliviny. Okrem toho sa pri odhodení na zem mikroplasty dostávajú do pôdy a dažďom aj do podzemných vôd. U nás na Slovensku sa nachádza jediná novootvorená továreň na ich spracovanie vo forme prímesí k asfaltu. V Levoči sme začínali ako pionieri s jedným košom, ktorý sme si sami kúpili. Prvýkrát sme ho použili počas prvého zatvorenia veže pri graffiti podujatí. Vo svete majú tieto špakohlasovacie boxy veľký úspech. Fungujú na základe behaviorálnej psychológie: nesnažia sa vás odučiť fajčiť, motivujú ale odhodiť cigaretový nedopalok do nádoby na hlasovanie s jednou kľúčovou otázkou a dvomi možnosťami voľby odpovede. Aj u nás mal zberný box úspech.Stále veríme, že bude inšpiráciou napríklad pre mesto.
Štvrtou a najmladšou ekologickou kampaňou je minimalizácia plastových kvetov na hroboch, najmä počas Dušičiek. Je to odpad len veľmi ťažko separovateľný a nekompostovateľný, čím opäť mimoriadne zvyšuje množstvo komunálneho odpadu.“
Podujatie Urbanu, ktoré rýchlo získalo celoslovenskú podporu a platnosť, je septembrový Beh na vežu. Aké sú hlavné dôvody tohto vášho úspechu?
Ch.: „Towerrunning je moderný mestský šport, ktorý sa tiež dostal do nášho portfólia. Jeho ideou je využitie vertikálneho priestoru miest pre aktívny pohyb ich obyvateľov. Prvý takýto beh sa konal v Paríži na Eiffelovku, ako podujatie pre špičkových atlétov zo všetkých športov. V roku 1978 má počiatok najstarší beh do schodov s najdlhšou nepretržitou tradíciou, newyorský Empire State Building Run-Up.
Keď sme začínali, pripravovali sme pretek takpovediac na kolene, ale podarilo sa nám spojiť so svetovou šampiónkou Kamilou Chomaničovou, ktorá sa stala neoficiálnou patrónkou a mentorkou nášho behu. Ďalšie behy a ročníky už naberali na kvalite a každoročne je bežcov okolo stovky. Minulý rok prebehol prvý ročník STC, Slovak Towerrunning Cup, séria bodovaných pretekov pod taktovkou Towerrunning Slovakia a športovej nadácie Kotrmelec. Potešilo nás, keď hlava celého počinu, Tony Reichmann, povedal, že myšlienka sa zrodila práve v Levoči.“
Certifikovaná časomiera, rozhodcovia a sprievodné podujatia robia z tejto levočskej udalosti prestížnu športovú urban-udalosť.
Vďaka vám sme znovuobjavili nové priestory (napr. otvorenú zvonicu uprostred námestia), nové kampane, nové, iné nastavenie mysle a postoje k životnému prostrediu, v ktorom žijeme. Ukázali ste nám zaujímavý priestor na športovanie hore, vo veži baziliky, aj zaujímavý výstavný priestor dole, v zrekonštruovanom podzemnom vstupe do Domu Majstra Pavla. Podarilo sa vám získať aj inú spätnú väzbu od návštevníkov vašich podujatí?
Ch.: „Okrem spomínaných organizátorov STC bola inšpiratívna aj naša výstava fotografií ´Peter a Pavol vo veži´ Petra Župníka vo veži baziliky priamo pre výtvarníčku Moniku Stacho, ktorá sa do veže zakrátko vrátila s výstavou vlastných obrazov Okná duše dokorán.
Do slovesného mestského umenia sme zasiahli významným spôsobom s Levočanom Alexom Gerberym. Vďaka rozšírenej spolupráci s Knižnicou Jána Henkela bola vydaná kniha jeho mestských legiend. Spísal, ilustroval a vydal svoju slovensko-anglickú prvotinu Urban Legends, ktorá mala okrem uvedenia knihy a autorského čítania aj podobu výstavy a dramatickej realizácie v mestskom divadle.
Dve apolitické spomienkové podujatia boli pripomenutím si výročia Nežnej revolúcie, v roku 2023 kvíz s koncertom Martina a Veroniky Husovských, o rok neskôr sme zorganizovali súťažný kvíz pre kolektívy stredoškolákov v prízemí historickej radnice.
Vo výpočte nemôžeme vynechať množstvo výstav – v niekoľkých kaviarňach na námestí, podzemnom vstupe, vo veži, zvonici, na Jarmoku, niekoľko divadelných predstavení v galérii a vo zvonici v spolupráci s Divadlom Kontra, koncerty kapiel na ulici (Weedhouse a Akustika), workshopy DJ-ingu, skejtbordingu, graffiti, fotografie, hip-hopu v spolupráci s Denzz Industry a mnohými ďalšími. V období pandémie sme robili niekoľko online výstav a všetky sa dodnes dajú vidieť na našich sieťach.
Dôležitými sú aj večery stand-upov – tiež mestského umenia, množstvo individuálnych, duo- aj kolektívnych výstav. Svoje publikum si našli aj pekné foto výstavy a cestovateľské stretnutia so Zuzkou Gajdošovou o Sokotre a Etiópii v Leutschau Cafe.“
Za relatívne krátke obdobie ste stihli vytvoriť koncepčne aj žánrovo naozaj bohatú ponuku umenia v meste a pre mesto. Čo si nemáme nechať ujsť v najbližšom jarnom období?
Ch.: „Ak sa podarí, plánujeme veľkú kolektívnu inštaláciu späť „doma“ vo zvonici radnice počas leta, koncerty, určite ďalší standup (určite v Leutschau Café, skvelej pro-art kaviarni, bez ktorej by väčšina podujatí nebola možná). Práve tam pozývame na koncert ‘Eniesa Sólo’ vo štvrtok 24. apríla a počas celého mája prajeme všetkým veľa dobrých nápadov ako využiť voľný čas, ktorý im pribudne ak sa rozhodnú dať si pauzičku od kosenia:-) (projekt Elej v máji nekosí). Počas leta chystáme aj autorské výstavy v podzemnom vstupe Domu Majstra Pavla a na konci sezóny 7. ročník Urban Bell Towerrun. Medzitým a potom ešte niečo, pravdaže”😊
Prajeme úspešnú siedmu umeleckú sezónu
Eva Malíšková