Aktuality

Čím sú sprievodcovia cestovného ruchu pre mesto zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva?

sprievodcova

Svetová federácia asociácií turistických sprievodcov (WFTGA) vyhlásila v roku 1987 deň 21. február za Medzinárodný deň turistických sprievodcov . Ide o medzinárodnú profesijnú organizáciu sprievodcov, ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou cestovného ruchu. Podujatia sa konajú na celom svete. Do oslavy tohto dňa sa zapájajú aj slovenské mestá ako Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava, Dolný Kubín, Košice, Liptovský Mikuláš, Martin, Nitra, Rožňava, Skalica, Šaľa a Žilina. Cieľom je nielen propagácia práce turistických sprievodcov, ale aj poskytnutie príležitostí pre domácich i zahraničných návštevníkov zúčastniť sa bezplatných prehliadok historického centra mesta a spoznať tak kultúrne a architektonické pamätihodnosti mesta, hoci každé z miest má svoje špecifiká.

Nasledujúci deň – sobotu 22. februára  – vyhlásila Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu za Svetový deň sprievodcov na Slovensku a prevzala od svetovej federácie aj jeho tému pre rok 2025: Turistickí sprievodcovia ako veľvyslanci mieru.

Mestá, akým je aj Levoča, sú skutočnými pokladmi svetového a prírodného dedičstva a aj vďaka sprievodcom sú prezentované náhodným turistom, pozvaným hosťom alebo cieleným návštevníkom. Za krásou mesta a jeho príbehmi stoja hlasy a osoby, odborníci na miestnu históriu, nadšení znalci historických pamiatok, ktorí zohrávajú pre turistov významnú úlohu: sprostredkúvajú im mesto, jeho pamiatky a históriu.

Kľúčová úloha v prenose poznania

Sprievodcovia cestovného ruchu sú živými nositeľmi príbehov, ktoré by inak mohli zostať nepovšimnuté. Návštevníkom pomáhajú s prvotnými informáciami na mieste prvého kontaktu – v Levoči je to Turistická informačná kancelária, tzv. ičko.  Jednotliví sprievodcovia  dovoľujú spoznať návštevníkom hlbší kontext historických pamiatok, sú ochotní neustále dopĺňať svoje vedomosti,  odhaľujú menej známe fakty a oživujú minulosť cez pútavé detaily, meštianske domy, kostoly, hradobný systém i významné osobnosti mesta. Približujú remeselné tradície aj novoobjavené artefakty, a to všetko v slovenčine, ale i cudzích jazykoch. Prinášajú teda hodnotu, ktorá prekračuje len vizuálny zážitok. Vytvárajú most medzi minulosťou a súčasnosťou, čo je obzvlášť dôležité pre pochopenie a zachovanie kultúrneho dedičstva.

Podpora miestnej identity

Sprievodcovia majú vplyv nielen na turistov, ale aj na miestnych obyvateľov. Práve cez ich prácu si domáci obyvatelia uvedomujú hodnotu svojho mesta a jeho unikátnych prvkov. Mnohí miestni sú vďaka sprievodcom motivovaní k aktívnejšiemu zapojeniu sa do ochrany dedičstva, organizácii kultúrnych podujatí alebo k hlbšiemu poznaniu vlastnej histórie. Sprievodcovia tak prispievajú k posilneniu miestnej identity, lokálnej príslušnosti a hrdosti.

Ekonomický prínos

Cestovný ruch je pre mnohé mestá na Zozname UNESCO dôležitým zdrojom príjmov a sprievodcovia sú dôležitou súčasťou tohto ekosystému. Významne prispievajú k spokojnosti turistov, čo má priamy vplyv na pozitívne hodnotenia a následný rast návštevnosti mesta. Navyše, kvalitné a u nás aj tematické prehliadky sú často spojené súčasnou podporou miestnych podnikateľov – reštaurácií, obchodov so suvenírmi či umeleckých dielní alebo poskytovateľov ubytovania.

Strážcovia kultúrneho dedičstva

Okrem ich sprievodcovskej úlohy sú sprievodcovia často aj neformálnymi strážcami dedičstva. Ich práca zahŕňa postrehy, ktoré by mohli ohroziť pamiatky, napríklad nešetrné stavebné zásahy alebo vplyv masového turizmu. Sú schopní aplikovať príklady dobrej praxe a pozitívnej vlastnej skúsenosti po návšteve inej turistickej destinácie a flexibilne premýšľať o podobnom prvku či produkte doma.

Zároveň svojimi vedomosťami prispievajú k vývoju trvalo udržateľného cestovného ruchu, ktorý chápe potrebu zachovať tieto poklady aj pre budúce generácie, k šíreniu vedomostí o vlastnom meste u mladej generácie, berú medzi seba mladých šikovných sprievodcov-nováčikov.

Nenahraditeľní ambasádori

Sprievodcovia cestovného ruchu nie sú len zdrojom informácií, ale aj dôležitými ambasádormi miest na Zozname UNESCO. Ich nadšenie a profesionalita formujú obraz mesta v mysliach návštevníkov a umožnia reprezentovať mesto v zahraničí na platformách kongresov cestovného ruchu alebo iných tematických workshopoch. Zážitok z prehliadky môže byť rozdielom medzi bežnou návštevou a nezabudnuteľným dobrodružstvom.

Presne s týmito cieľmi sprievodcovia v Levoči a ich zastrešujúce orgány – Oddelenie cestovného ruchu a rozvoja mesta na Mestskom úrade v LevočiMestské kultúrne stredisko v Levoči pristupujú ku kreovaniu zaujímavých ponúk na turistické prehliadky historického centra nášho mesta.

Dobrým ukazovateľom návštevnosti mesta môžu byť dáta, ktoré sú dostupné z expozícií mesta: veže Baziliky sv. Jakuba a Galérie mesta Levoča, svojimi dátami disponuje Slovenské národné múzeum – Spišské múzeum v Levoči zo svojich expozícií, taktiež aj Rímskokatolícky farský úrad v Levoči, ktorý turistom sprístupňuje baziliku na námestí.

Ako môžeme hodnotiť návštevnosť nášho mesta a jeho expozícií – veže Baziliky sv. Jakuba a Galérie mesta Levoča za minulý rok 2024? Opýtali sme sa na to vedúcej Oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta, Mgr. Anny Babicovej:

 

„My ako mesto používame na meranie návštevnosti nástroj daň z ubytovania a parkované: ako daň z ubytovania odvádzaná poskytovateľmi tejto služby prišlo na účet mesta v roku 2023  18 565 eur a za rok 2024 to bolo 19 676 eur. Aj v druhej položke došlo k výraznému nárastu: za parkovanie prišlo do pokladnice mesta v roku 2023 54 093 eur a za nasledujúci rok 2024 to bolo už 69 632 eur.

 

Štatistiku návštevnosti veže a expozícií naše oddelenie neeviduje, ale informácie máme, keďže ich posielame do databázy UNESCO:

Počet návštevníkov v TIK za rok 2024 je 13 999 a vežu si pozrelo  6 026 ľudí.

Spišský hrad mal za rok 2024 – 129 096 návštevníkov a múzeá v Levoči  navštívilo za posledný rok 44 510 návštevníkov.“

Novinky nielen počas letnej turistickej sezóny

Turistické informačné centrum, ktoré sídli oproti hlavnému parkovisku pre autobusy v severnej časti námestia v budove kina, začalo ponúkať v mesiacoch júl a august – hlavnom období letnej turistickej sezóny – novú službu Levoča so sprievodcom. Ako sa osvedčila? To už bola otázka pre riaditeľku Mestského kultúrneho strediska, ktoré ičko a služby sprievodcov zabezpečuje, JUDr. Zuzanu Kamenickú:

„Letnú turistickú sezónu sme spustili spolu so službou Levoča so sprievodcom v dvoch okruhoch – krátkom a dlhom – s časovým trvaním jednej a dvoch hodín a počas prehliadky mesta sme záujemcom okrem jadra mesta sprístupnili aj vežu baziliky a mestskú galériu. Po celý čas tento produkt podporovala jeho intenzívna propagácia na webe mesta aj spoločenských platformách, letáková kampaň v reštauráciách    a hoteloch mesta. Za dva mesiace ponuky si lístok kúpilo a o službu prejavilo záujem spolu 81 ľudí. Prekvapilo nás, že v mnohých prípadoch to boli priamo Levočania, ktorí si s nadšením prvýkrát pozreli štukovú výzdobu klenieb v mestskej galérii alebo zrátali schody pri výstupe na vežu.“

Aké sú novinky pre aktuálny rok 2025 zo strany Mestského kultúrneho strediska, ktoré prevádzkuje centrum aj zabezpečuje sprievodcovské služby v slovenčine aj v cudzích jazykoch? „Od januára máme v ponuke podvečernú prehliadku Levoče s názvom Večerná symfónia svetla a tieňov spojenú s prehliadkou mesta a výstupom na vežu Baziliky sv. Jakuba, ktorá končí ochutnávkou  miestnych dobrôt a bude v ponuke aj počas jarných mesiacov.

Pozornosť venovaná rodinám s deťmi

V rámci letnej sezóny pripravujeme špeciálne sprievodcovské prehliadky zamerané na detského návštevníka, ktoré majú za cieľ podporiť návštevnosť mesta rodinami s deťmi. Tieto prehliadky nielenže zatraktívnia pobyt v našom meste, ale zároveň ponúknu deťom jedinečnú príležitosť spoznať históriu pútavou a zábavnou formou, čím ich chceme edukovať a inšpirovať k objavovaniu kultúrneho dedičstva,“ doplnila informácie pani Zuzana Kamenická a pridala aj pozvánku:

„Zároveň pokračujeme v príprave tematických Potuliek mestom. Najbližšia potulka bude práve pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu v sobotu 22. februára. Keďže Galéria mesta Levoča prerušuje svoju činnosť v Mariássyho paláci, na potulku a prehliadku najvzácnejších artefaktov pozývame záujemcov práve tam. Touto cestou ďakujem našim dvom interným a desiatim externým turistickým sprievodcom za ich prácu pre naše mesto.“

Eva Malíšková