Aktuality

Franz Dénes, 90 rokov od úmrtia významnej turistickej osobnosti

Red Minimalist Fashion New Blog Post Announcement Instagram Post (6)

Stredoškolský profesor, milovník prírody, turista, staviteľ turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách, tatranský orograf (geológ zaoberajúci sa vývojom zemského povrchu, pozn. red.) a kreslič máp, spoluzakladateľ Uhorského karpatského spolku, autor významných turistických príspevkov. Takto by sme mohli charakterizovať plodný život tejto významnej uhorskej, slovenskej, tatranskej a levočskej osobnosti turistiky. 17. októbra uplynulo 90 rokov od jeho úmrtia.  

 

Franz Dénes sa narodil 4. apríla 1845 v severospišskej obci Tribš (Trybsz), ktorá je dnes  súčasťou Poľska. Detstvo prežil v Spišských Matiašovciach, odkiaľ pochádzala jeho matka, ktorá bola zemianskeho pôvodu z rodu Horvath-Palocsay. Už v týchto rokoch  začal spoznávať aj Vysoké Tatry. Ľudovú školu navštevoval v Prešove a Novom Targu, odkiaľ prišiel do Levoče. Rád mal okolité kopce, preto voľné chvíle často trávil v prírode. V rokoch 1860 – 1864 navštevoval gymnázium. Už v tom období často podnikal výlety do Vysokých Tatier, v lete 1864 do Javorovej doliny k Žabím Javorovým plesám, na Ľadový štít a Širokú.

Prvé dielo, ktoré mu poskytovalo základné údaje o stavbe a zložení Vysokých Tatier,  bol sprievodca „Die Central-Karpathen mit den nächsten Voralpen“ od ďalšieho významného Levočana Fridricha Fuchsa. V septembri 1864 Dénes odišiel študovať filológiu do Viedne a potom do Budapešti. Prvá príležitosť spoznať Alpy sa mu naskytla v roku 1870, keď ako člen budapeštianskeho vzdelávacieho ústavu sprevádzal synov známeho zubného lekára Dr. Fridricha Turnovského. V jeseni 1872 odišiel z Budapešti do pohoria Matra, kde pôsobil ako vychovávateľ v jednej z tamojších rodín. Aj v tejto oblasti často chodil do prírody. Franz Dénes v roku 1873 zložil profesorské skúšky a vrátil sa späť do Levoče. Býval na Mäsiarskej ulici č. 8.

 

Tu začal podrobne študovať stavbu, geografiu a glaciológiu Vysokých Tatier. Veľa voľného času venoval výstavbe turistických chodníkov. V roku 1891 určil presné trasovanie turistického chodníka zo Štrbského plesa na Tri studničky, ktorý sa v nasledujúcich dvoch rokoch aj zrealizoval. Ešte vo svojich 88 rokoch viedol  výstavbu turistického chodníka z Tatranskej Polianky k Batizovskému plesu s pokračovaním na Ostrvu, Popradské a Štrbské pleso. V rokoch 1894 –1895 urobil novú fotogrametriu Tatier, na základe ktorej o rok neskôr vznikla jeho zásluhou detailná mapa v mierke 1 : 25 000. Na nej sa aktívne podieľal ako merač, znalec názvoslovia, orograf a korektor, ale aj ako veľmi dobrý kreslič. V roku 1873 sa stal spoluzakladateľom Uhorského karpatského spolku. Bol členom predsedníctva, kde pracoval ako pokladník. Taktiež bol aj pokladníkom zbierky na výstavbu Karpatského múzea v Poprade. Za mimoriadny prínos v oblasti turistiky mu udelili v roku 1911 čestné členstvo predsedníctva Uhorského karpatského spolku. V roku 1922 sa stal jeho čestným predsedom.

Bola to veľká a obdivuhodná osobnosť turistiky nielen v Levoči a vo Vysokých Tatrách, ale v celom Uhorsku. Ešte vo svojich 75 rokoch vystúpil na Ľadový štít, ako 83-ročný vyšiel na Východnú Vysokú a ako 88-ročný aj na Slavkovský štít. Franz Dénes zomrel 17. októbra 1934 v Levoči a pochovaný je na evanjelickom cintoríne. V roku 1935 maďarská sekcia Karpathenvereinu v pohorí Mátra pomenovala rozhľadňu na vrchole Muzslatetö, ktorý sa nachádza v blízkosti kúpeľov Mátrafüred,  Rozhľadňou Franza Dénesa. Týmto činom vyslovili vďaku Dénesovi za jeho prácu v prospech rozvoja turistiky v tejto oblasti, keď tu pôsobil ako vychovávateľ.

Rozsiahla bola aj jeho publicistická činnosť. Napísal mnoho diel, ktoré boli uverejnené v ročenkách UKS a v týždenníku Zipser Bote. Spomeniem aspoň niektoré z nich:

1/ Najvýznamnejšie jeho dielo je „Wegweiser durch die ungarischen Karpathen“, voľné preložené „Sprievodca po uhorských Karpatoch“. Vyšlo v Levoči v roku 1888. Kniha je fotograficky ilustrovaná a prílohu tvoria dve mapy. Vyšla aj v maďarskom preklade.

2/ „Založenie, rozvoj a činnosť Uhorského karpatského spolku“. Vyšlo v Levoči v roku 1883 pri príležitosti 10. výročia založenia spolku,

3/ „Ľadový štít“, v VII. ročenke Uhorského karpatského spolku v roku 1880, str. 261 – 298,

4/ „Ďumbier v Nízkych Tatrách“, publikované v XXIV. ročenke Uhorského karpatského spolku v roku 1887, str. 70 – 83,

5/ „Turisticky a vedecky z Magury“, vyšlo v XXVII. ročenke Uhorského karpatského spolku v roku 1890, str. 242 – 247 a 253 – 254. Príspevok je doplnený fotografiami z Pienin od Karola Divalda,

6/ „Geológia tatranského pohoria“, vyšlo v XXIX. ročenke Uhorského karpatského spolku v roku 1902, str. 53 – 114.

Za svoje zásluhy pre rozvoj turistiky bol menom Franza Dénesa pomenovaný dnešný vrchol Malých Rysov. V maďarskej a nemeckej literatúre sa pomenovanie Dénesspitze, resp. Dénescsúcs udržalo doteraz.

Osobnosť Franza Dénesa bola taká významná v oblasti turistiky a rozvoja Vysokých Tatier, že 4. júla 1937 mu na Szilágyiho pamätníku (skôr vyhliadkovej veži) odhalili pamätnú tabuľu. Pamätník vybudoval v roku 1904 Uhorský karpatský spolok na Hrebienku na pamiatku uhorského ministra spravodlivosti Dezidera Szilagyiho, ktorý zomrel v roku 1901. Tento minister s obľubou navštevoval a propagoval Vysoké Tatry. V štyridsiatych rokoch 20. storočia na jeho vnútornej konštrukcii osadili pamätné tabule významným osobnostiam Tatier. Ako prvému v roku 1932 Mikulášovi Fischerovi, profesorovi zo Spišskej Novej Vsi, ktorý dlhé roky vykonával funkciu predsedu Karpatského spolku. V roku 1937 na ňom odhalili pamätné tabule tatranským lekárom Mikulášovi Szontaghovi st., Michalovi Guhrovi a spomínanému  Franzovi Dénesovi.

Ernest Rusnák

Galéria